Oleme kõik näinud videoid, kus väikesest rumalast näpuveast variseb kokku kogu ladu. Meil on kombeks vaadata olukorda kaugemalt, mõeldes, et õnneks polnud see minu ladu ja mul on laos laoriiulid kõik heas korras. Samas võiks kohe küsida, kas Sul on laos protseduur paigas ja olemas inimene, kes tegeleb laoriiulite vigastuste fikseerimise ja parandamisega koheselt? Pahasti on siis, kui vigastused “avastatakse”, st keegi ei raporteeri juhtunut. Kas tõstukijuhid annavad ausat tagasisidet, kui on mingi vahejuhtum aset leidnud?
Üldjuhul nii-öelda kogutakse kahjustusi, et siis kogu töö korraga teha, lastes riiuliosadel olla kõverad ja võttes väiksemaid riske tavalisest nõrgema riiuliga. Alati on suuremaid ja väiksemaid mükse, kuid ettevõttes peab olema ohutuse eest vastutav inimene, kes omab infot ja oskab hinnata kahjustuse suurusi laoriiulitel. Vajadusel saab kahtluse korral kasutada laoriiulitega tegelevate spetsialistide abi. Saada pilt vigastatud laoriiuli detailiga firmasse ja küsi arvamust.
Päeviku pidamine annab kahjustuse regulaarsusest ettekujutluse ja ka tagasiside, milline osa laost saab kõige rohkem viga. Süsteem on väga lihtne: pane päevikusse pilt/skeem, kirjuta õnnetuse toimumise aeg, juhtumis osalenud tehnika jne.
Kogutud informatsiooni põhjal saab teha järeldusi või võtta kasutusele vastavad abinõud. Võibolla on laoriiulite vahed jäetud liiga väikesed ja kasutuses oleva tõstuki jaoks on liiga vähe ruumi, et tempoga laadida. Vahel võib probleemi põhjuseks olla tõstukijuhtide liigne kiirustamine. Alati ei ole süüdi see, kellega õnnetus juhtus. Juhtunut tasub vaadata ja uurida laiemalt, kui üks vigastatud riiuliraam või distantspulk. Kahjuks ei saa muidugi väita, et tõstukijuhtide seas poleks süüdimatut käitumist ettevõtte vara vastu.
Toome küll meelevaldse võrdluse, aga võrdleme kaubaga laoriiulit kanajalgadel majaga. Sõites hoolimatult pöörates tõstukiga põlveõndlasse, peab ta seisma ilma ühe jala abita. Sõidame üle labajala ja muidugi proovime saada hooga ka jala alt, kaubaga müksates. Hoidku meid selle eest, kui jalad on maha kinnitamata.
Laoriiuli kõik neli jalga peavad korralikult kandma ja oma tööd tegema. Laoriiulite remontimisega ei tohi venitada – tehke sellest korrapärane tegevus! Pidage päevikut, pildistage ning märkige üles kõik laoriiulid, mis on viga saanud. Mõne laoriiuli raamiposti, distantspulga või tala vahetus ei ole mingisugune kulu võrreldes kaubaga, mida ladustad.
Mõned soovitused:
- Vaata ladu üle sellise pilguga, et kui seal korraldada kaupa vedavate tõstukite võidusõit, siis milliseid kurve võetakse kõige rohkem. Sinna paiguta korralikust metallist aluseriiuli postkaitsmed. Metall peaks olema piisavalt tugev, et tõstukis oleks kokkupuude tunda.
- Paiguta riiulite rea otstesse aluseriiuli otsakaitsmed.
- Paigalda aluseriiulite külge piiraja või võrk, mis takistab kaubaaluse liiga sügavale laadimise. Nii kaitsed seinu ja väldid hoone rikkumist tõstukite poolt.
- Kui aluseriiuli kaitsepiirajat ei ole võimalik kasutada, paigalda maja, seina või posti tooni värvitud paks vineer. Sama vineeri kasuta ka ustepalede kaitseks lattu sisse- ja väljasõidul. Ole loov.
Parema turvalisuse huvides ning laoriiulite ja hoone kaitsmiseks:
- Vaheta riiulite kõverad jupid! Pea meeles, et selle pealt ei tasu kokku hoida!
- Kõige tihedama liiklusega kohtadesse paigalda aluseriiulitele kindlasti turvapiirded.
- Paigalda aluseriiulite rea otstesse turvapiirded.
- Kaitse uksi ja metallist turvapostide, nurkade või vineeriga.
- Kaitse seinu aluseriiulite turvavõrgu või piirajaga.
- Taga aluseriiulitest tunneli turvalisus kasutades võrku või H kaitset.
- Ka kõrgustes olevad talad võivad saada kahjustusi – käi ka üleval kontrollimas.
- Väldi ülekaalu ja kõveraid talasid.
- Kontrolli regulaarselt laoriiulite korrasolekut ja pea päevikut.